Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Alert pogodowy – po suszy przyszły podtopienia

W ostatniej notce pisałem o słowach Agnieszki Cegielskiej, że w piątek pogoda będzie stabilniejsza. Jednakże do tego czasu będzie dynamicznie, a momentami wręcz groźnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował mapkę z sumą opadów, z której wynika, że lokalnie w Małopolsce (okolice Tarnowa) i na Podkarpaciu (okolice Mielca) w ciągu doby spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni! W Dąbrowie Tarnowskiej doszło do podtopień, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w Ryglicy, a także w powiecie jasielskim, zaś alarm powodziowy w powiecie kolbuszowskim. Nad Lubelszczyzną w gminie Wojciechów przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła 120 budynków. Przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało ogólnie ponad 6’000 strażaków, którzy dokonali ponad dwóch tysięcy interwencji. Wspomniany IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla województw: wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego (3 stopnia) i dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego (2 stopnia).

Suma opadów w przeciągu ostatniej doby, źródło: IMGW

Całej sytuacji winny jest niż, którego centrum powoli przemieszcza się znad Podkarpacia w kierunku Ukrainy. Z kolei do Polski będzie przybliżał się wyż znad Niemiec. Nocą możliwe są burze na południu, wraz z intensywniejszymi opadami. Mocniej padać może również na całym Śląsku, a przelotnie na Wybrzeżu i w pasie od Lubuskiego przez część Wielkopolski, Ziemię Łódzką, Świętokrzyskie po Lubelszczyznę. Spokojnie na Mazowszu, Mazurach i Podlasiu. Na termometrach przeważnie od 10 do 12 stopni, jedynie na Pomorzu Zachodnim 9 st. W czwartek nadal będzie się działo, zwłaszcza na wschodzie kraju. Najchłodniej będzie w okolicach Katowic, ledwie 12 st. i tam ciągłe opady deszczu, nie lepiej w Krakowie z 15-ma stopniami, z kolei w Rzeszowie i Lublinie dodatkowo możliwe są burze (na termometrach odpowiednio 17 i 20 st.). Na zachodzie znacznie spokojniej – 19 st. w Zielonej Górze, 18 st. w Szczecinie i tam już nie powinno padać. Przelotne opady możliwe w Trójmieście, Wrocławiu (16 st.), Bydgoszczy i Poznaniu (17 st.). Co ciekawe, najcieplej będzie na Suwalszczyźnie i Podlasiu, tam prognozowane są 23 st., za to w drugiej części dnia możliwe burze, ale nie tak groźne, jak te na południu.
Jak była mowa, w piątek znaczna poprawa pogody, niewielkie opady możliwe jedynie na Podkarpaciu i od 17 do 21 stopni. W sobotę od 15 do 22 st. i przelotny deszcz na wschodzie, z kolei w niedzielę zmiana i popada na północy, a południe wreszcie odetchnie od opadów.

Autor: MaciekPOZ

Od kilku lat prowadzę internetową stronę fanklubu Agnieszki Cegielskiej, miałem możliwość i zaszczyt osobistego spotkania z Nią, śledzę Jej działalność publiczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: