Pogoda będzie w tygodniu nam „skakać”

Już trzeci dzień z rzędu Agnieszka Cegielska jest z widzami i raczy nas ciekawymi informacjami. 223 km/h – tyle odnotowano wczoraj wieczorem na Śnieżce – nie jest to co prawda rekord absolutny, który wyniósł 342 km/h w 1990 r. (wiemy to dzięki informacjom Jej redakcyjnego kolegi, Rafała Wojdy, który jest miłośnikiem Wrocławia i Dolnego Śląska). Dziś rano było tam „tylko” 133 km/h, a palmę pierwszeństwa przejął Kasprowy ze 168 km/h i przy kolejnych wejściach antenowych porównywano prędkość podmuchów z tych miejsc. Wiatr był dziś słowem-kluczem dla wszystkich prognoz.
„W ciągu dnia też cały czas będzie wiało, natomiast już nie tak mocno jak w nocy, co nie zmienia faktu że dziś warunki w górach bardzo trudne. W górach porywy w okolicach 100 km/h, nie wykluczone że przekroczą, w miastach Polski południowej do 50 do 70 km/h”. Agnieszka wymieniała miasta w których porywiście wiało, mówiła też o temperaturach o poranku i można powiedzieć standardowo, ujemnie było w miastach górskich, nieco powyżej zera na ścianie wschodniej, a 4-5 st. na zachodzie. Zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o szkodach po niżu Julia i przed 10:00 było to 76’000 osób bez prądu, 2’250 interwencji straży i 5 osób rannych.
Dużo rzeczy Agnieszka powtarzała w myśl tego, co mówiła wczoraj wieczorem, zatem dziś pozwolę sobie przytoczyć niemal całość rozmowy, która miała miejsce tuż przed godziną 9:00, gdzie było trochę na temat pogodowej przyszłości:

Rafał Wojda: Obiecaliśmy Państwu, że opowiemy o tym ciśnieniu, które raz w górę, raz w dół, raz w górę raz w dół. Kiedy będziemy mieli do czynienia z końcem tej „barometrycznej szarży”?
Agnieszka: Tego ci nie powiem, bo… nie mam szklanej kuli, chociaż stół szklany i okrągły. Przy tym, co się dzieje w pogodzie jest po prostu niemożliwe do określenia. Tak naprawdę, jak spoglądaliśmy na to (zresztą Tomek Wasilewski przygotowywał wczoraj długoterminową prognozę), to cały czas widać taką pogodę kapryśną, właściwie charakterystyczną dla końcówki marca, nawet kwietnia. Nie bez powodu mówi się że kwiecień-plecień bo przeplata.
Rafał: Teraz tak o lutym można…
Agnieszka: No tak, ale jeżeli w grudniu mieliśmy 15-16 st., bywały też dwucyfrowe temperatury w styczniu, to samo się zadziało w lutym, więc ten marzec może być bardzo kapryśny, w ogóle końcówka lutego na pewno taka będzie i taka jest, bo dwa dni temu mieliśmy 12 st., dzisiaj ta temperatura spadła poniżej 10 (będziemy mieć od 5 do 8 st.), jutro ponownie 12, a potem o ile pamiętam w czwartek z kolei spadek do 3 st. w najcieplejszym momencie dnia i widoczne są opady śniegu. Oczywiście jest on w ilości symbolicznej, bo przy temperaturze 3 st. to jak będzie padać, oczywiście wszystko będzie się topić, w nocy zamarzać, a potem za 2-3 dni temperatura ponownie wskoczy na 10 st. Na ten moment modele meteorologiczne, na których pracuje nasza redakcja, nasi synoptycy, wskazują na to, że marzec ma być powyżej normy i to nie są dobre informacje.
Rafał: To już możemy mówić, że będziemy mieli do czynienia z wiosenną pogodą?
Agnieszka: Nie, nie, nie – teraz mówimy o przedwiośniu, natomiast temperaturowo na ten moment modele meteorologiczne wskazują, że ma być powyżej normy, ale poniżej normy, jeśli chodzi o opady i to już jest bardzo źle
Rafał: No właśnie, bo ja zawsze Was o to dopytuje, jeżeli chodzi o sytuacje hydrologiczną, no bo ona patrząc na to, jak wyglądała pogoda w zasadzie od września, kiedy tych opadów nie ma, praktycznie to nie wiadomo, jak to będzie dalej…
Agnieszka: Nasi synoptycy nie lubią takich stwierdzeń, ale ja powiem tak – mam nadzieję, że te prognozy się nie sprawdzą 😉
Rafał: Ok, nie brzmi to dobrze

Podsumowując, czeka nas trudny i kapryśny tydzień – to już Agnieszka mówiła wczoraj, a w dalszej perspektywie będzie raczej sucho i coraz cieplej. I mówiąc żartem, Rafał zawsze zgadza się z Nią, ja zazwyczaj też, a Ona sama dziś przyznała, że „lubi jak mężczyźni się z Nią zgadzają”. Powinniśmy się też zgodzić, że dziś znów urzekała uśmiechem, co widać na zdjęciach 🙂

Autor: MaciekPOZ

Od kilku lat prowadzę internetową stronę fanklubu Agnieszki Cegielskiej, miałem możliwość i zaszczyt osobistego spotkania z Nią, śledzę Jej działalność publiczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: