Czerwiec 2021 żegna się dynamicznie

Tak jak w zeszłym tygodniu mówiło się dużo o ulewie w Poznaniu, która przyniosła opady do 64 litrów wody na metr kw. powierzchni, tak dziś z podobnym żywiołem walczyła Zielona Góra, co skutkowało podobnymi efektami – czyli zalanymi ulicami, piwnicami, problemami komunikacyjnymi. Nasz kraj znajduje się pod wpływem niżu z centrum nad Niemcami. Mieszają się dwie masy powietrza – do południowej i wschodniej Polski płynie zwrotnikowa, do zachodniej chłodniejsza, polarnomorska.
Nocą może padać na wzdłuż Wybrzeża i na ścianie wschodniej, w centrum i na zachodzie spokojniej. Na termometrach 14 st. w Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu, 15 w Łodzi i Bydgoszczy, 16 w Krakowie, Warszawie i Trójmieście, 17 w Rzeszowie, 18 w Lublinie i Białymstoku. W ciągu dnia strefa dobrej pogody się skurczy – najładniej powinno pozostać w okolicy Ziemi Łódzkiej i części Wielkopolski, na wschodzie i południu kraju możliwe są burze, lokalnie z opadami do 40 litrów wody na metr kw. powierzchni i wiatrem w porywach do 90 km/h. Czwartek już bez upałów – na termometrach 21 st. na Pomorzu Zachodnim, 22 w Lubuskim, 23 na Dolnym Śląsku i w Małopolsce, 24 st. na Pomorzu Gdańskim i w Wielkopolsce, 25 st. na Mazowszu i Lubelszczyźnie, 26 st. na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu. Ciśnienie będzie spadać, co oznacza dla nas niekorzystne warunki biometeorologiczne – możemy czuć się senni i rozkojarzeni.
Co w kolejnych dniach? W piątek deszcz możliwy wszędzie, intensywniejsze opady na wschodzie, temperatura się wyrówna – od 21 do 23 st. W sobotę będą podobne warunki termiczne, choć na zachodzie i w centrum przestanie padać. W niedzielę nieco cieplej (od 22 do 25 st.), a przelotny deszcz prognozowany jest na północnym wschodzie i lokalnie w centrum.

Coś się kończy w historii TVN Meteo. Jak wiecie prognozy, z których korzystają prezenterzy powstają przy udziale zatrudnionych w stacji synoptyków – nie są, tak jak w przypadku konkurencyjnych telewizji opierane na tym, co przygotowuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Jeden z ich twórców, Wojciech Raczyński, postanowił odejść na zasłużoną emeryturę. Pracował przy nich od powstania TVN, czyli od 1997 roku! Był mentorem i nauczycielem dla wszystkich prezenterów pogody. Okolicznościowy filmik z podziękowaniem dla „seniora rodu synoptyków” opublikowała m.in. Agnieszka Cegielska. Możecie go znaleźć tutaj:

Agnieszka Cegielska dziękuje za pracę Wojciechowi Raczyńskiemu
Redakcja żegna Wojciecha Raczyńskiego (na zdjęciu m.in. Ania Dec, Tomasz Wasilewski i Agnieszka)
Brawa dla Wojciecha Raczyńskiego
Życzymy spokoju na emeryturze!

Autor: MaciekPOZ

Od kilku lat prowadzę internetową stronę fanklubu Agnieszki Cegielskiej, miałem możliwość i zaszczyt osobistego spotkania z Nią, śledzę Jej działalność publiczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: