Jednym upał innym deszcz, czyli dwa pogodowe światy nad Polską

Nad Polską znajduje się front atmosferyczny, związany z układem niżowym z centrami nad Skandynawią i Półwyspem Apenińskim. Mieszają się dwie masy powietrza – na zachód dociera chłodniejsza masa polarnomorska (po południu w Poznaniu przy opadach deszczu było ledwie 14 stopni!), na wschód i częściowo do centrum zwrotnikowa (w Toruniu odnotowano 33 stopnie). Żeby było ciekawiej ta druga masa dopłynęła w okolice… Murmańska, czyli bardzo daleko na północ Europy.
Nocą może padać w pasie od Pomorza, przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Będzie widoczna różnica w temperaturze, bowiem tropikalna noc czeka mieszkańców Warszawy (21 st.), Białegostoku, Olsztyna i Krakowa (20 st.), a całkiem blisko będą też Suwałki i Lublin (19 st.). Na zachodzie chłodniej – 16 st. w Bydgoszczy, 15 st. w Poznaniu i we Wrocławiu, 14 w Zielonej Górze i tylko 12 w Szczecinie. W ciągu dnia sytuacja się nie zmieni – strefa z opadami będzie dalej trzymać się obszaru wskazanego przy okazji nocy, a potężny upał szykuje się w Małopolsce, gdzie prognozowane jest aż 35 stopni! Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu „tylko” 33, na Mazowszu 32, na Podlasiu i Ziemi Łódzkiej 30. Tymczasem nad Bałtykiem i w dorzeczu Odry i Warty znacznie chłodniej: 26 st. na Dolnym Śląsku, 24 st. na Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, 22 st. wzdłuż Wybrzeża.
Ten podział na chłodniejszy zachód i cieplejszy wschód będzie się utrzymywał również w kolejnych dniach, bowiem w piątek 22-23 st. przy granicy z Niemcami, a 31-32 przy granicy z Ukraina i Białorusią. W sobotę amplituda będzie mniejsza, bowiem od 22 do 27 stopni. Cały czas musimy mieć na uwadze to, że mogą w kraju występować lokalne burze, zwłaszcza na linii frontu, który w weekend zacznie się powoli przesuwać na wschód.

Mam dla Was zdjęcia z Agnieszką Cegielską, które zamkną miesiąc czerwiec – w tym wpisie zobaczycie te z 20 czerwca, warto zwrócić uwagę na letnią stylizację naszej ulubionej prezenterki, ale warto też zobaczyć w poprzedniej notce to jak razem z ekipą TVN Meteo żegnała Wojciecha Raczyńskiego, bijąc brawo za wieloletnią pracę.

Autor: MaciekPOZ

Od kilku lat prowadzę internetową stronę fanklubu Agnieszki Cegielskiej, miałem możliwość i zaszczyt osobistego spotkania z Nią, śledzę Jej działalność publiczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: