Tak wysokiego ciśnienia atmosferycznego nie było od lat!

Dziś w południe w Warszawie ciśnienie atmosferyczne ma wynosić 1031 hPa – to bardzo duża wartość, a będą regiony, choćby na Pomorzu Zachodnim, gdzie spokojnie przekroczy 1040 hPa! Rekordowa wartość padła w 1997 r. w Suwałkach – było to 1054 hPa. Ze względu na szybki wzrost ciśnienia możemy być rozkojarzeni, a warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Płynie do nas chłodne powietrze, mimo to temperatury w ciągu dnia będą dodatnie. Co ciekawe zimy u nas nie ma, ale za to pojawiła się w… Hiszpanii. Śnieżyce sparaliżowały lotnisko w Alicante, biało zrobiło się też u podnóży Pirenejów i w części Katalonii.
W ciągu dnia nie powinno padać, ale na jakieś wielkie przejaśnienia też trudno liczyć, jednak centrum wyżu jest daleko od nas (nad Wyspami Brytyjskimi), a jesienno-zimowe wyże często są nazywane „zgniłymi”, gdyż mają w sobie dawkę wilgoci, która tworzy chmury niskiego piętra, niewidoczne na zdjęciach satelitarnych. Na termometrach 3 st. na Suwalszczyźnie, 4 st. na Podlasiu i Lubelszczyźnie, 6 st. na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu i w Małopolsce, 6 st. na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce, 7 st. w Lubuskim i na Dolnym Śląsku.
We wtorek podobna sytuacja – od 4 do 8 st. i bez opadów, z kolei w środę opady deszczu ze śniegiem możliwe na ścianie wschodniej, a temperatura lekko spadnie – od 3 do 6 stopni. Później znów wyżowo i podobne wartości na termometrach: od 2 st. na wschodzie do 6 st. na zachodzie. Taka pogoda, słaby wiatr, noce z ujemnymi temperaturami to niestety dobre warunki do tworzenia się smogu – warto zatem obserwować informacje o jakości powietrza, choćby na aplikacjach w telefonach, na stronach TVN Meteo czy Głównego Instytutu Ochrony Środowiska.

Autor: MaciekPOZ

Od kilku lat prowadzę internetową stronę fanklubu Agnieszki Cegielskiej, miałem możliwość i zaszczyt osobistego spotkania z Nią, śledzę Jej działalność publiczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s